MTBS: SEZNAMTE SE: MULTISPORTOVKYNĚ HELENA KARÁSKOVÁ - ERBENOVÁ

01.05.2018

Lyžařka, triatlonistka, kajakářka, bikerka, zkrátka taková multisportovkyně. To je Helena Karásková - Erbenová, kterou nyní můžete vidět i na okruzích Českého poháru XCO...

Autor: Jan NěmecFoto: Jaroslav Svoboda a archiv H. Erbenové


Víte, co má Helena Karásková - Erbenová společného s Kateřinami Neumannovou a Nash? Asi správně tušíte, že jsou to běžky. Ano, Helena je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích a v roce 2002 na olympiádě v Salt Lake City byla členkou slavné "bramborové" štafety právě s Katkami, tehdy ještě jako Balatková. Dnes, ve svých 39 letech, stále velmi aktivní sportovkyně, především tedy triatlonistka, a to terénní.

Helena, dnes provdaná za bikera Vladislava Karáska, se v roce 2012 stala mistryní Evropy v terénním a v zimním triatlonu, o rok později mistryní světa a vítězkou Světového poháru v terénním triatlonu. Od té doby posbírala mnoho úspěchů v Xteře a cross triatlonu. Za své největší úspěchy považuje 3. místo na MS Xterra Havaj v roce 2011 hned při své první účasti. V roce 2013 zvítězila na MS v cross triatlonu. "Mám i hodně úspěchů na ME, ale už ani nevím kolik :-) Celkem mám na svém kontě 27 vyhraných závodů po celém světě," svěřila se nám švagrová Lukáše Bauera.

Sport má Helena od mala v krvi, a tak z lyží zběhla hned k triatlonu. "Bloumala jsem na mateřský co dál dělat, táta mě k tomu dostal a mě se to zalíbilo. Je to už 7 let a pořád mě to hodně baví. Plavání bylo samozřejmě nejhorší, nebylo to vůbec dobrý. Teď už je to lepší, už jsem si zvykla, už jsem si zvykla na kolize a kopance pod vodou," svěřila se Helena.

Ale protože na MTBS.cz se dočtete především o horských kolech, pojďme se podívat, jak na tom rodačka z Jablonce nad Nisou je. "No, popravdě začátky také nebyly nijak jednoduchý, ale je to o hodně lepší než plavání. I v terénním triatlonu se tratě vyvíjí podobně jako v cross country. Tam se jezdí většinou jen na dvě kola, někde mezi 30-40 km, ale nejsou tak technicky náročný. Já jsem se musela hodně učit, protože jsem si jezdila tady po Jizerkách po panelkách a na závodech se čím dál tím víc do tratí vkládají úseky po singlech, do kopce se často běhá," přibližuje horská kola v triatlonu. 

A je tak nasnadě, aby svůj um na horských kolech pilovala na bikových závodech. Už vloni jsme Helenu mohli vidět na několika závodech Českého poháru XCO, kde skončila osmá! "Musím víc závodit na bikách, nejde jezdit jen triatlony. Na Zadově to bylo skvělý, nádherná trať, těžká, takové mám ráda," řekla někdejší členka týmu Eleven Příchovice, dnes hájící barvy týmu Lawi Orbea. Letos už má za sebou také první bikové závody, postavila se na start úvodního dílu ČP XCO v Praze, kde dojela třináctá.

"Váhala jsem, ale nakonec jsem se postavila na start, šla jsem do toho z poslední řady, bavilo mě to, když jsem někoho předjížděla. Ale strašně jsem se bála, na prachu to neumím. Ještě mám v plánu Brno, ono je složitý to nacpat mezi triatlonové závody."

Mezi její největší úspěchy na kole patří vítězství na KPŽ v Boleslavi a v Jestřebích horách. "Ale já těch závodů zase moc nejezdila, spíš takový lokální hnojáky, bála jsem se :-)," přiznala Helena, která si ovšem uvědomuje, že bez velkých akcí se nezlepší. Proto v roce 2015 zařadila do své přípravy i Andalusia Bike Race. "Jela jsem v mixu, tehdy s jedním Švédem v týmu Thule a vyhráli jsme. Objela jsem to jen kvůli tomu, že jsem nevěděla, do čeho jdu, bylo to strašně těžký. Ale zase bylo skvělý stát na startu za Kristianem Hynkem."

Letos už má maminka sedmileté Mariany za sebou i několik závodů ve své disciplíně, v zimě se stala vicemistryní světa v zimním triatlonu a před pár týdny na Maltě skončila třetí v prvním závodě seriálu Xterra. Ten se letos vrací po dvouleté pauze i do Česka, kde bude Helena patřit k největším favoritkám.

Na svém kole Orbea Alma ročně najezdí zhruba 6000 km. Je jasné, že trénink musí rozdělit mezi několik disciplín. "Nejvíc plavu, ale trénink na běžkách je neuvěřitelně univerzální a k tomu se budu muset vrátit. Mám je ráda, ale jsem občas líná si namazat :-)," svěřila se Helča, kterou živí zejména prize money na závodech. Letos ji čeká zhruba 15 velkých akcí s vrcholem na Havaji.